JAK USTALIĆ FOTOTYP SKÓRY?

Rozróżniamy 4 rodzaje fototypów skóry: celtycki, północnoeuropejski, środkowoeuropejski, południowoeuropejski. Ustalamy je na podstawie cery, włosów oraz oczu.

 • Cera: blada, wręcz biała karnacja, liczne piegi na twarzy i ciele
 • Włosy: bardzo jasny blond lub rude
 • Oczy: jasnoniebieskie, przezroczyste bądź w odcieniu zielonym

FOTOTYP I CELTYCKI - Osoby z fototypem celtyckim powinny stronić od słońca, występuje również brak logiki w korzystaniu z solarium; już niewielka dawka promieni UV wywołuje poparzenia. Powodem jest brak pigmentacji skóry, niezależny od długości opalania. Przebywanie na plaży może powodować poparzenia, nawet podczas przebywania w cieniu, pod parasolem, gdyż do ich skóry dociera wówczas od 30 do 50% promieni słonecznych. Osoby z fototypem celtyckim powinny używać kosmetyków z faktorem 15 lub większym. Szanse na opaleniznę są znikome, aczkolwiek istnieje możliwość poddania się terapii farmakologicznej, oddziaływającej na skórę.

 • Cera: jasna karnacja, mogą występować piegi
 • Włosy: jasny i ciemny blond, ciemny rudy
 • Oczy: niebieskie, zielone, szare

FOTOTYP II PÓŁNOCNOEUROPEJSKI - Typ północnoeuropejski również nie sprzyja opalaniu. Już mała dawka słońca wywołuje zaczerwienienie skóry, większa natomiast - natychmiastowe jej poparzenie. Jeżeli jednak stosuje się metodę częstych oraz krótkich seansów, to można liczyć na uaktywnienie pigmentacji skóry, co oznacza szansę na brązową opaleniznę, będzie to jednak bardzo czasochłonny proces. Zaleca się ostrożne korzystanie z solarium, z bardzo częstym sprawdzeniem reakcji skóry na opalanie. Pierwszy seans nie powinien przekraczać 5-8 minut, natomiast czasopalania powinien być odwrotnie proporcjonalny do mocy urządzenia. Na sprzęcie wyposażonym w lampy 160 W oraz we wzmacniacze twarzy seans powinien być ograniczony do 3 minut. Osoby o tym fototypie nie powinny przebywać na otwartej plaży, gdyż grozi to poparzeniami. Lepiej wybrać dobrze zacienione miejsce, do którego można się schronić przed słońcem. W trakcie opalania osoby o typie północnoeuropejskim powinny używać kosmetyków o faktorze od 14 w początkowej fazie opalania.

 • Cera: oliwkowa, delikatnie śniada karnacja, czasem pojawiają się piegi
 • Włosy: ciemny blond lub brązowe
 • Oczy: brązowe, piwne, szare lub niebieskie

FOTOTYP III ŚRODKOWOEUROPEJSKI - Osoby z tym typem skóry dość łatwo "łapią słońce". Już nieduża jego dawka wywołuje pigmentację i zbrązowienie skóry bez ryzyka poparzeń. I tu jednak można łatwo dać się zwieść i ulec poparzeniom nie tyle ze względu na rodzaj skóry, lecz poprzez zaniedbanie jej ochrony. Dlatego podczas opalania na plaży nie można zapominać o używaniu ochronnych balsamów, najlepiej o faktorze 10 przez pierwszych kilka dni. Korzystanie z solarium jest możliwe bez większych ograniczeń. Zaleca się jednak sprawdzenie reakcji skóry na jej opalanie w solarium. Pierwszy seans nie powinien przekroczyć 8 minut. Na urządzeniach wyposażonych w lampy 160 W oraz we wzmacniacze twarzy, seans powinien być ograniczony do około 5 minut. Osoby o fototypie środkowoeuropejskim nie należą, co prawda, do grupy zwiększonego ryzyka poparzenia, jednak ich skóra może reagować alergicznie na duże dawki promieni UV.

 • Cera: śniada karnacja, mogą występować pieprzyki
 • Włosy: bardzo ciemny blond, brązowe, czarne
 • Oczy: ciemnobrązowe oraz czarne

FOTOTYP IV POŁUDNIOWOEUROPEJSKI - Osoby o południowoeuropejskim typie skóry przez cały rok mogą cieszyć się opalenizną, ponieważ nawet mała dawka słońca wywołuje pigmentację i silne brązowienie skóry. Nie muszą się one obawiać poparzeń, bowiem ich skóra chroni się przed nimi sama. Jedynym zagrożeniem ze strony promieni słonecznych może być wysuszenie skóry, a co za tym idzie, przedwczesne jej starzenie. Zalecany faktor ochronnego kosmetyku, w pierwszych dniach na plaży wynosi 4, później wystarczy 2. Korzystanie z solarium bez ograniczeń. Należy jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja skóry na promienie ultrafioletowe nie przyniesie jej z pewnością żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - doprowadzi do powstania zmarszczek i przedwczesnego postarzenia.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.