JAK PRZEBIEGA PROCES OPALANIA?

Efekt opalenizny to tak naprawdę mechanizm obronny naszego organizmu na działanie promieniowania UV. Za wszystko odpowiedzialny jest pigment – melanina. Jego zawartość w skórze zależy od czynników dziedzicznych. Mieszkańcy północnych części Europy rzadziej mają do czynienia ze słońcem, a co za tym idzie ich skóra naturalnie jest bledsza, bo zawiera mniej melaniny.

W odróżnieniu od mieszkańców np. południowej Europy, gdzie ilość słonecznych dni jest znacznie większa, a co za tym idzie ich skóra zawiera więcej obronnego pigmentu. Gdy promieniowanie UV dociera do skóry, komórki w jej głębokich warstwach zaczynają produkować większe ilości melanin. Melanina docierając do powierzchni skóry nabiera brązowego koloru tworząc opaleniznę. Skóra staję się grubsza tworząc warstwę ochronną przed oparzeniem – opaleniznę. Za produkcję nowych pigmentów, które powstają po 48-72 godzinach odpowiada promieniowanie UVB. Za brązowienie powstałych już melanin odpowiada promieniowanie UVA.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.